Niezłomny

Powodem dla którego skusiłam się do obejrzenia tengo film jest reżyserka. Cała historia wydawała mi się również ciekawa, ale to właśnie Angelina była tym konkretnym powodem. Wiecie, jako aktorka sprawdza się różnie, a jako reżyserka?

Poznajemy Louisa. Od małego łobuza wykazuje się szybką pracą nóg więc wykorzystuje to w biegach. Jest dobry do tego stopnia, że wyjechał na olimpiadę. Jednak wszystko się zmienia wraz z wybuchem II wojny światowej, podczas której Louis lata nad Pacyfikiem do momentu aż samolot został zestrzelony.  Zamperini (Louis) dryfuje na oceanie przez 47 dni. Jednak to nie koniec bo później trafia do obozu jeńców w Japonii.


 

UNBROKEN - 2014 FILM STILL - (L to R) Mac (FINN WITROCK), Phil (DOMHNALL GLEESON) and Louie (JACK O'CONNELL) - Photo Credit: Universal Pictures © 2014 Universal Studios. ALL RIGHTS RESERVED.
Dobra, ale od początku. Jesteśmy świadkami dzieciństwa Louisa, widzimy jak zmaga się z dorastaniem. Poznajemy też okoliczności rozpoczęcia jego kariery sportowej czyli biegania. Tak jak wcześniejszymi treningami były ucieczki przed policją tak później są to profesjonalne treningi olimpijczyka.

Wszystko ładnie i pięknie. Miło, że poznajemy dzieciństwo bohatera, ale szkoda, że jest to tak na szybko przeskakiwane. Nie sposób przyjrzeć się dokładnie a z drugiej strony niektóre momenty się ciągną jakby w nieskończoność.

Film jest na podstawie książki Laury Hillenbrand.

unbroken-new-wallpaper-7766

Scena ta miała być zajebista a wyszła nieco kiczowata i jest najczęściej wyśmiewanym elementem filmu

Ameryka kocha filmy opowiadające o losach bohaterów wojennych. Jest to tematyka na tyle często wybierana,  że o oryginalności tu nie ma mowy, ale z drugiej strony ten wyszedł całkiem ok. Po filmie biograficznym oczekujemy prawdy o życiu i zasługach danego człowieka. Jedno trzeba przyznać, że historia nie została podkoloryzowana, w związku z czym dla niektórych film może okazać się kompletnym dnem. Dla Amerykanów te filmy mają większą wartość i o ile u nas nie są doceniane tak na zachodzie kochają właśnie takie produkcje.

niezlomny-3


Momenty przedstawiające dzieciństwo Lousa za bardzo przypominają mi sceny z Forrest Gump. Historia Zamperini jest o wytrwałości wobec przeciwności losu, odwadze w życiu jednak nie do końca przekłada się to na film. Jego życie jest ciekawe, zarówno jeśli chodzi o młodzieńcze problemy z rówieśnikami, z powodu pochodzenia jak i jego drodze po sukces w lekkoatletyce, która doprowadziła go do olimpiady. Nie wspominając o wojennych przeżyciach, które przecież były najważniejsze a zarazem najbardziej traumatyczne w jego życiu.

niezłomny-11


Ogrom wydarzeń olimpijczyka sprawił, że w scenariuszu zabrakło tego co najważniejsze czyli samego Lousa na tle tych wszystkich zdarzeń. Bo wyszło odwrotnie. Nie mamy okazji poznać Louisa, znamy go w takim samym stopniu jak każdą inną postać w filmie. Różni się to tym, że tylko jego przebłyski dzieciństwa zobaczyliśmy.

W rolę Louisa wcielił się Jack O’Connell, znałam go wcześniej tylko z roli w brytyjskim serialu Kumple. Nie miał okazji się wykazać zarówno w filmie jak i serialu. Jednak wygląda na sympatycznego chłopaka i z całego serca trzymam kciuki za jego dalszą karierę. Oby trafiał na filmy gdzie będzie mógł rzeczywiście grać i się w końcu wykazać.

Angelina choć nie wykazała się dobrze w roli reżysera, tak wierze, że idzie dobrą drogą. Czy to prawda? Przekonamy się w następnych filmach reżyserowanych przez bohaterkę Tomb Raider.


 

Niezłomny, choć opowiada o historii prawdziwej -prawdziwego bohatera wojennego to nie mogę powiedzieć aby był to dobry film. Wiele niedopracowań i pominięć przez co wspaniała historia się gubi tak jak osobowość Louisa w filmie. To co zasługuje na plus produkcji to zdjęcia jakie wyszły fantastycznie.