To ustawione

Uwielbiamy to robić! Uwielbiamy obarczać wszystkich dookoła za własne niepowodzenia.

Tak, bo w naszym życiu tylko my jesteśmy idealni i tylko nasze czyny są dobre. Wszystko inne, wszyscy inni są źli i nieuczciwi. Inni są po prostu winni, naszego niepowodzenia również. Obojętnie czy to Kowalski, nasz sąsiad czy Pani z totolotka. Ważne, że my sami nie zawiniliśmy, a ktoś inny. Nie wygraliśmy w totolotka bo babka z okienka nam źle chybił trafił puściła. Wszystko i wszyscy są winni- my nie jesteśmy, a los generalnie nie istnieje. 


Kiedy nie wygramy w konkursie, nie widzimy swoich błędów w wykonanej pracy konkursowej. Nie widzimy, że szczęście po prostu uśmiechnęło się do kogoś innego, a przecież ma do tego prawo. Wina leży po stronie organizatorów, bo to zapewne ich rodzina i znajomi wygrali główne nagrody. Cały konkurs generalnie był ustawiony i od początku było wiadomo kto wymyśli najlepsze rymy czy najlepsze opowiadanie. Nasze poty nad tekstem, nad zadaniem konkursowym były niepotrzebne. 

Identycznie podchodzimy do egzaminów. Kiedy oblejemy to nie z naszej własnej winy. Bo my wszystko wiedzieliśmy i zrobiliśmy jak trzeba. Nie zdaliśmy prawka, bo egzaminator liczył na łapówkę, a że jej nie dostał to oblaliśmy. My doskonale jeździliśmy, wszystko zrobiliśmy jak należy a prędkości nie przekroczyliśmy nawet w GTA. Teraz to jeszcze wina systemu prawda? Bo kiedyś było łatwiej a teraz mniej, to specjalnie wymyślili aby nie zdać. Generalnie to jedno wielkie nieporozumienie.

Nie zdaliśmy matury, bo babeczka z komisji się na nas uwzięła. Od początku zerkała na nas jakbyśmy jej ostatniego kotleta na stołówce zjedli. Szukała kozła ofiarnego i go znalazła. Tak, bardzo łatwo jest kierować winę na inną osobę. Czujemy się wtedy lepiej? 


Wszystko jest ustawione. Pracy nie dostaniemy bo rozmowa kwalifikacyjna jest tylko dla samej rozmowy. Kobieta zajmująca się zatrudnianiem była bardzo znudzona, więc ogłosiła nabór. By pośmiać się z bezrobotnych. 

A może by tak w końcu zrozumieć, że wcale idealni nie jesteśmy. Przypadki się zdarzają a los czasem nam sprzyja czasem nie. Choć zapewne niektóre sprawy są ustawione, tak nie warto we wszystkim szukać spisku. Nie wszyscy robią nam na złość, świat się nie kręci wokół nas.


Dobra żartowałam, to wszystko co się dzieje na całym świecie to jest jedną wielką ustawką a świat? Kręci się wokół nas.