Halloween w Polsce

Jak co roku o tej porze cały internet jest zasypywany obrazkami ze zniczami, które mają nam przypominać, że nie żyjemy na zachodzie a w Polsce. Tylko po co to?


Kultura i tradycje, to coś co niewątpliwie powinniśmy pielęgnować aby mogły być powielane. Z kolei wraz z upływem czasu możemy zauważyć, że coraz więcej czerpiemy z innych narodów, ale czy koniecznie to musi być czymś złym?

Halloween a Święto Zmarłych

To dwa święta podobne do siebie jak dzień do nocy. Nie sposób zrozumieć tej spiny, jednak może niektórzy nie orientują skąd jedno jak i drugie się wzięło, a co gorsza myślą, że nie można akceptować oraz świętować ich dwóch.

Halloween przybyło do nas z zachodu i chociaż oficjalnie jest już uznawane w Polsce to w dalszym ciągu nie jest to tak popularne jak w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie nie szybko zobaczymy dzieciaka pod drzwiami krzyczącego Cukierek albo Psikus. Jeśli chodzi o historię tego dnia to znajdziecie różne informacje, mniej lub bardziej prawdziwe. Jedno jest pewne, Halloween zawsze było obchodzone 31 października.

Z kolei Wszystkich Świętych to święto pierwotnie obchodzone w maju, jednak po przeniesieniu tej uroczystości na listopad i uznaniu jej na szerszą skalę rozpoczęły się spory, które trwają po dziś dzień.

Tradycje

Jedni lubią dynie inni przeciwnie, jednak ta druga grupa skutecznie nagłaśnia nieprawdziwe informacje jeśli chodzi o Polską tradycje. Wszystkich Świętych to nie jest uroczystość, która została zapoczątkowana u nas. Wystarczy spojrzeć na historię tego Święta, albo zamiast potępiać bezbożników czczących Halloween upewnić się nim rozpowszechniona zostanie głupia i nikomu niepotrzebna nagonka.

Owszem, Polskie tradycje mocno są związane z Chrześcijaństwem. Jednak jeśli szukacie tego naszego odpowiednika to są to Dziady. I wszystkim tym radzę przeanalizować Święta Pogańskie bo chyba nie zdajcie sobie sprawy jak wiele ich obchodzicie.

Co wam przeszkadza Halloween?

Nikt nikogo nie zmusza do obchodzenia Halloween, jednak nie ma większej głupoty jak sugerować komuś, że nie powinno się tego robić.

Dzisiaj jest 31 października, nikt nikomu nie zabroni wyciąć dyni czy iść na przebieraną imprezę, a co najważniejsze nikt nie zabroni robić tego komuś kto jutro wybiera się zapalić symbolicznego znicza.

A przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że Halloween to mimo wszystko dzień, który u nas jest obchodzony luźno. Dalece nam do krajów zachodu, którzy przywiązują do tego dnia większą uwagę.