Najlepsze sposoby na naukę języka angielskiego

Z językami to jest różnie, niektórzy szybką łapią o co chodzi i potrafią zaskoczyć nas płynną rozmową w języku, który nie jest ich rodzimym. A inni po 10 latach nauki potrafią wykrztusić zaledwie Hello.

Oczywiście w tym momencie może rzucić się na mnie stado twierdzące, że ta pierwsza wymieniona przeze mnie grupa się po prostu przykłada do nauki języków, a drudzy leją. Może coś w tym prawdy jest, ale nie tyczy się to wszystkich. Myślę, że jest coś takiego jak umiejętność szybkiego przyswajania języka i jej brak. To tak jak z innymi umiejętnościami, które możemy nabyć, przykładowo jazda samochodem. Nie wszyscy się do tego nadają, widzimy to po liczbie znajomych, jaka nie posiada prawa jazdy, ale również na drodze. Możemy zauważyć, że niektórzy mają większa pewność siebie za kierownicą, a inni przeciwnie. Boją się jazdy równie bardzo jak wegetarianin mięsa.

Skoro już ustaliliśmy, że umiejętności językowe, a raczej ich brak nie wiążą się z stylem życia tłuka to przejdźmy to przyjemnych i skutecznych sposobów na naukę chociażby języka angielskiego.

Seriale

Gdyby w szkołach na zadanie domowe zadawali oglądanie najnowszych odcinków ulubionych seriali to zdecydowanie nie byłoby tyle problemów ze zrozumieniem kogoś, kto mówi po angielsku. Ze zrozumieniem języka. Bo chyba nie muszę przypominać, że najlepszym sposobem na angielski jest oswojenie się z nim. Oczywiście nie mówię tutaj o oglądaniu M jak miłość. Serial musi być anglojęzyczny, oglądamy bez lektora i polskich napisów, no ewentualnie z angielskimi napisami, a ich mamy pod dostatkiem. Na sam początek lepiej wybrać zwykły obyczajowy serial z jajem, lub bez. W każdym razie obyczajowy, żeby zacząć od takich naprawdę podstawowych spraw, słów. No i warto zauważyć, że zazwyczaj w tego typu serialach mówią wolno i w miarę wyraźnie. Nie będę tutaj wymieniać, bo jeśli chodzi o obyczajowe seriale, to oglądałam tylko: The O.C oraz One Tree Hill. Z czego ten pierwszy do osłuchiwania się z angielskim mogę polecić.

Jeśli chodzi o inne seriale, to zanim nastawicie się na oglądanie bez polskiego tłumaczenia, to upewnijcie się, że jesteście w stanie zrozumieć co tam mówią. Przynajmniej w 1/3 tego co mówią. Tak wiecie, by nie stracić kilkanaście godzin na oglądanie czegoś, czego nie zrozumiecie.

Filmy

Nie, z filmami nie jest tak samo jak z serialami. A przynajmniej w większości przypadków. Oczywiście również możecie trenować swoje umiejętności językowe oglądając filmy bez tłumaczenia, ale jest to trudniejsze. No chyba, że oglądalibyście Samych Swoich po angielsku.

W filmach zazwyczaj mało kto mówi wyraźnie, jest więcej slangu, potocznego wyrażania się i wszystkich tych bajerów jakie mogą wam przeszkodzić w oglądaniu. Nie mówię, że tego nie ma w serialach bo jest, ale po kilku odcinkach da się podłapać. Miło poznać trochę amerykańskiego czy też brytyjskiego slangu. Jednak wszystko zależy od tego, na jaki film się trafi. Najlepiej jednak jest oglądać filmy po angielsku, ale te które już wcześniej oglądaliśmy z polskim tłumaczeniem. Utrwalanie.

Gry

W szczególności te, w których możemy współpracować z innymi graczami. Do tego typu gier trzeba się odpowiednio przygotować. Musimy przyzwyczaić się, że prócz miłych i sympatycznych anglojęzycznych rozmówek, możemy trafić na kogoś, komu nie zależy na miłych i sympatycznych rozmówkach. Czyli prawie tak jak w życiu prawda?

W każdym razie, podczas wielogodzinnej gry z innymi graczami możemy poćwiczyć nasz angielski, czy to do polepszenia kooperacji, czy do słownego bronienia się przed innymi. Zapewniam, że po dobrej wielogodzinnej sesji w grze, Twój angielski będzie rzeczywiście poprawnym angielskim, przynajmniej w wymowie.

Podróże

Chyba najlepszym sposobem na zapoznanie się z językiem obcym, z angielskim jest podróżowanie. Wyjazd do Wielkiej Brytanii i zakosztowanie nie tylko języka. Oczywiście nie twierdzę, że po tygodniowej wycieczce do Anglii nagle zaczniesz mówić jak rodowity Anglik, bo to nie jest możliwe w tak krótkim czasie, ale nie ma lepszego sposobu by lepiej oswoić się z tym językiem. Dlatego osoby, które nałogowo podróżują nie mają problemów z przyswajaniem nowego języka.

Czytanie

Tak jak wspominałam przy serialach, czasem pomocne będą napisy w języku angielskim. Bo prócz wymowy możemy wyjąć odpowiednie słowa, których nie możemy wyłapać jeśli mamy słaby osłuch z tym językiem.

Dobrym sposobem na zapoznanie się z językiem jest czytanie książek, artykułów oraz blogów w języku angielskim. Jest to o tyle fajne, że w każdej chwili możemy posłużyć się słownikiem czy też tłumaczem, gdy zgubimy się w znaczeniu konkretnego słowa.

Youtube

Zagraniczne kanały o ciekawej dla nas tematyce to zdecydowanie najlepszy i najprzyjemniejszy sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również dla poprawy naszych umiejętności.

A jeśli nie zagraniczne kanały to polecam nasze polskie. Te, w których skupia się na nauce języka.


Nie jest to nowością, że lepiej i przyjemniej uczy się języków, gdy nie robi się tego tylko i wyłącznie dla ocen. Dlatego niektórzy poważnie za naukę języka angielskiego biorą się dopiero w momencie, w którym ich nazwisko nie widnieje w żadnym dzienniku czy też indeksie. Uczyć się dla siebie i własnych potrzeb to najlepsza motywacja dla poskromienia języka.

A jakie są wasze przyjemne sposoby na naukę języka angielskiego?