Nie idź na łatwiznę

Łatwiej powiedzieć, że czegoś się nie umie, po to by ktoś nas wyręczył. Ale może lepiej jest spróbować to zrobić po prostu samemu?


Nie lubię prosić o pomoc, no po prostu nie lubię. Mam wtedy wrażenie, że wykorzystuje kogoś. Jednak gdy już skuszę się i o coś chociażby błahego poproszę znajomego, mam poczucie winy. Tak jakbym zrobiła coś złego, coś nieodpowiedniego. Wiem, że to głupie i nie ma nic złego w tym, że ktoś nam od czasu do czasu w czymś pomoże. Zwłaszcza gdy chodzi o dziedzinę, o której nie mamy zielonego pojęcia.

Jednak nawet gdy nie mamy o czymś zielonego pojęcia, to łatwo te braki możemy uzupełnić. Zwłaszcza, że prawie wszyscy mamy stały dostęp do internetu. Weźmy przykładowo problemy z komputerem. Informatyka brzmi nieco strasznie, tak samo jak wszystkie błędy, które nam wyskakują od czasu do czasu. Osobiście nie pamiętam kiedy pytałam się kogoś o poradę, prosiłam kogoś o pomoc jeśli chodzi o problemy z komputerem, bo jeśli się coś u mnie dzieję, szukam podobnych problemów internatów.

Zostań informatykiem

W internecie jest wszystko, naprawdę. Jeśli dzieję się coś z komputerem, wyskoczy jakiś konkretny błąd nr 457485 to istnieje duże prawdopodobieństwo, że komuś już coś takiego wyskoczyło. Więc wystarczy po prostu wstukać co się dzieję, jaki błąd wyskoczył, jaki ekran się pojawił, by znaleźć rozwiązanie. Jeszcze ani razu nie nie zdarzył mi się problem, którego rozwiązania nie znalazłam w internecie.

Niektórzy boją się przeczytać treść błędu. Boją się pomyśleć, co jest odpowiedzialne, dlaczego tak się stało. A co najgorsze boją się zastanowić gdzie znaleźć odpowiedź. Boją się coś z tym zrobić. Wolą truć dupę znajomym, którym wydaję się, że znają się na komputerach. No, albo mają informatyczne wykształcenie.

Najlepsze jest to, że 90% tych błędów nie jest poważnych, a żeby to naprawić wystarczy wgranie odpowiednich sterowników i aktualizacji do nich. Może problem tkwi w tym, że spora część użytkowników ma totalnie gdzieś, że trzeba aktualizować sterowniki a potem burzą się bo nie potrafią czegoś uruchomić.

Zostań kucharzem

Nie robimy pizzy, nie robimy zupy tajskiej bo nie potrafimy. Oczywiście, gotować potrafią tylko kucharze. Reszta potrafi tylko jeść.

Przeglądając internet wielokrotnie trafiłam na zdjęcie świetnie prezentującego się dania. Nie, nie poszłam szukać w restauracji czegoś podobnego. Po prostu wzięłam poszukałam w miarę prosty przepis i spróbowałam swoich sił. Coś wychodzi, coś nie wychodzi, to normalne, że czasem przesolimy czy coś po prostu spieprzymy. Jednak zawszę próbuję swoich sił jeśli jakieś danie w szczególności mnie zainteresowało.

Zrób to sam

Nie mówię, że trzeba wszystko robić samemu. Choć zakładam, że właśnie takie macie wrażenie czytając moje bazgroły. Ja próbuję tylko wam wbić do głowy, że wcale nie jesteście takimi beztalenciami. To, że jesteście mistrzami w jednej dziedzinie nie sprawia, że nie potraficie robić niczego innego. Oczywiście, że możecie mieć talent do spalenia jajecznicy, ale nie zakładajcie takiej opcji jeśli w życiu nie próbowaliście zrobić tej jajecznicy.

Ludzie idą na łatwiznę. Wolą powiedzieć, że czegoś nie umieją niż pogłówkować, poszukać rozwiązania czy spróbować coś zrobić samemu. Nie twierdzę, że możecie założyć punkt naprawy komputerów jeśli potraficie sformatować komputer. Nie musicie się afiszować swoją tajemną umiejętnością jaką jest doprowadzenie laptopa do ładu i składu, po prostu czasem użyjcie głowy do czegoś, czego nigdy wcześniej nie robiliście. Nie musisz dzwonić do mamy by przyszła i upiekła placki bo masz na nie ochotę. Nie musisz dzwonić do Antka, żeby wpadł i wgrał Ci aktualizację do painta. Nie musisz dzwonić do ogrodnika, by wytłumaczył Ci jak przycinać trawę. Nie musisz szukać księgowej, jeśli jeszcze nigdy nie wypełniałeś PITu. Nie musisz dzwonić do pani z pralni, by dowiedzieć się jaką temperaturę ustawić na sweterki.

Niektóre rozwiązania możesz znaleźć bezpośrednio w sieci, inne znajdziesz w swojej własnej głowie, no oczywiście jeśli pomyślisz. Z drugiej strony, nie bój się prosić o pomoc, jeśli sam czegoś rzeczywiście nie potrafisz zrobić, choć ja szczerze wierzę w Ciebie.