Most szpiegów

Chciałam obejrzeć ten film, ale nie oczekiwałam cudów. Teraz, już po seansie jestem pozytywnie zaskoczona. Na tyle, że mogę wam polecić Most szpiegów.


Na film zdecydowałam się nie tylko ze względu na ciekawą historię, ale również ze względu na reżysera i aktora, który wcielił się w głównego bohatera. Steven Spielberg jeszcze ani razu mnie nie zawiódł. Złap mnie, jeśli potrafiszSzeregowiec Ryan oraz Park Jurajski, te trzy losowe filmy prezentują jak świetnym reżyserem jest, ale to nie wszystko bo jako producent ma jeszcze więcej perełek na koncie. Wyznania gejszyNostalgia aniołaKacper oraz seria Powrót do przyszłości.

Jak się okazuję, nie jest to pierwsze spotkanie Hanksa i Spielberga na planie filmowym, a czwarte i równie dobre jak trzy wcześniejsze. Wygląda na to, że Hanks jest ulubieńcem reżysera, który zawsze obsadza go w świetnych rolach.

Nigdy nie przepadałam za filmami, które poruszały wątki polityczne. Most szpiegów, jest chyba pierwszym filmem, który posiada taki wątek, a który z chęcią mogłabym obejrzeć ponownie.


Akcja filmu odgrywa się w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, w okresie tak zwanej Zimnej wojny. Główny bohater James B. Donovan (Tom Hanks) to ceniony amerykański prawnik, mający doświadczenie głównie w ubezpieczeniach. Ze względu na doświadczenie jakie wyciągnął z procesu w Norymberdze został wybrany do obrony schwytanego radzieckiego szpiega Rudolfa Abla (Mark Rylance). Donovan został wybrany tylko i wyłącznie po to, by pokazać że w tym demokratycznym państwie dosłownie każdy ma prawo do najlepszej obrony. James nie przyjął roli w tym teatrzyku i obronę wziął na poważnie, dzięki czemu Rudolf uniknął kary śmierci. Cała sprawa jednak ciągneła się za Donovanem, a on sam został tematem kpin i słownych ataków. Podczas gdy musiał znosić te wszystkie ataki zaprzyjaźnił się z Ablem.

Brooklyn lawyer James Donovan (Tom Hanks) meets with his client Rudolf Abel (Mark Rylance), a Soviet agent arrested in the U.S. in DreamWorks Pictures/Fox 2000 PIctures' dramatic thriller BRIDGE OF SPIES, directed by Steven Spielberg.

Kilka lat później prawnik zostaje wysłany przez CIA na teren wschodnich Niemiec(sceny kręcone na terenie Wrocławia) by negocjować w sprawie amerykańskiego pilota, który został schwytany podczas szpiegowania. Donovan dzięki umiejętnością negocjacji, swojemu samozaparciu ratuje nie tylko Powersa, ale również młodego amerykańskiego studenta. Do wymiany dochodzi na tytułowym moście szpiegów.bridge-of-spies-bridge

Donovan

Bohater jest typowym Amerykaninem, który trzyma się wyznawanych zasad. Kocha żonę i rodzinę, nie pije a konstytucje USA potrafi wyrecytować o każdej porze dnia i nocy. Nigdy nie rezygnuje z tego co postanowił, a udowadnia to stając twarzą w twarz z enerdowcami, którym potrafi się postawić pomimo niebezpieczeństwa. Tom Hanks jak zwykle pokazał, że jest świetnym aktorem.

Spielberg

Film ten jest na faktach, a pomimo że reżyser nie specjalizuje się w takich poważnych produkcjach, ten ogląda się przyjemnie. W każdym filmie próbuje grać na emocjach widza. Tutaj taką sceną może być ta w pociągu gdy James jest świadkiem zestrzelenia dzieciaków przeskakujących przez mur berliński, a potem również widzi podobną sytuacje w stanach, gdy dzieciaki przeskakują przez ogrodzenie, jednak tu nikt nie ucierpiał.

Choć Most szpiegów świata nie podbił tak jak inne wcześniejsze dzieła Spielberga,  mimo to można powiedzieć, że jest sam w sobie wyjątkowy. Może dlatego, że do nakręcenia tej produkcji skłonił go powód osobisty. Jego ojciec w latach 60 został wysłany do ZSRR w ramach przyjacielskiej wymiany kadry, a tam zobaczył wystawę z rzeczami Powersa, pilota który został uratowany przez Donovana dzięki jego negocjacjom.