Oscary 2016: moje typowanie i wyniki

 

Gala Oscarów już jutro, więc to ostatni moment na spisanie moich typowań do konkretnych nominacji!

Oczywiście pod tym postem zamieszczacie własne propozycje, spostrzeżenia i wspólnie przyjrzymy się Gali, a następnie post ten edytuje i dodam wyniki.

Kto zostanie wielkim wygranym, a kto przegranym? Oto jest pytanie, tymczasem zastanówmy się czy Leo zdobędzie swoją statuetkę, czy Jennifer Lawrence będzie miała okazję do następnej wtopy oraz co zwycięży, temat zemsty i przetrwania, a może pedofilia w kościele katolickim? Jedno jest pewne, noc z 28 na 29 lutego będzie tą najgorętszą w Hollywood, a Chris Rock o to zadba. Jestem pewna, że poradzi sobie lepiej od zeszłorocznego prowadzącego, ale czy dorówna Ellen DeGeneres? Nie będzie to jego debiut, więc wymagania te dodatkowo mamy zawyżone.

Chris-Rock-Promo

Moje typowanie: Oscary 2016

FILM

WYGRAŁ SPOTLIGHT spottt

Brooklyn_1Sheet_Mech_7R1.indd

Nominacje: Brooklyn; Mad Max: na drodze gniewu; Marsjanin; Big short; Most szpiegów; Pokój; Spotlight; Zjawa.

Na sam początek jeden z najtrudniejszych wyborów. Mam tutaj wiele dobrych produkcji, dobrych w swoim gatunku i na ten swój sposób każdy z nich urzekł mnie swoją wyjątkowością. Mad Max ze względu na szaloną akcje, Marsjanin za pokazanie przetrwania na Marsie, Most szpiegów za świetnie pokazaną historię, Brooklyn za świetny pokaz lat 50, Pokój za sposób przedstawienia trudnej sytuacji, a Zjawa choć przydługawa to miała to coś. Chyba właśnie przy tej nominacji mam największy dylemat. Oczywiście media cały czas huczą, że walka toczy się pomiędzy Spotlight a Zjawą. Jednak to Zjawa jest tym filmem przygotowanym specjalnie pod Oscary i to właśnie ten film prawdopodobnie zdobędzie statuetkę. Chociaż osobiście stoję za Spotlight.

Mój typ: Zjawa

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

WYGRAŁ: LEONARDO DICAPRIO

11605_4

00050B1ZLWS8Q238-C122-horz

Nominacje: Matt Damon(Marsjanin); Eddie Redmayne(Dziewczyna z portretu); Michael Fassbender(Steve Jobs); Bryan Cranston(Trumbo), Leonardo DiCaprio(Zjawa).

Tutaj już mam wybór nieco łatwiejszy, staram się przymykać oko na sympatię względem niektórych aktorów, a ocenić po prostu ich rolę w tych produkcjach. Przede wszystkim mogę wyeliminować Crastona, owszem w Breaking Bad jest niezastąpiony, ale rola w Trumbo w niczym nie była szczególna. Fassbender choć lepszy od Kutcher’a też nie pokazał niczego wyjątkowego w wyjątkowej biografii wyjątkowego człowieka(jeśli naużywam tutaj wyjątkowości, to przepraszam). Zatem zostało trzech kandydatów, z czego jeden jest zeszłorocznym zwycięzcą(Redmayne) i względem tamtej właśnie roli nie wypadł tak fenomenalnie. Choć znajdzie się wielu, którzy twierdzą rolą w Zjawie DiCaprio nie zasłużył na nagrodę to się zdziwią bo właśnie w tym roku odbierze swoją statuetkę.

Mój typ: Leonardo DiCaprio(Zjawa)

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

WYGRAŁA: BRIE LARSON

In this Wed., Sept. 30, 2015 photo, actress Brie Larson poses for a portrait at the Four Seasons Hotel in Los Angeles. Larson stars as Ma in the new film, "Room." The movie opens in U.S. theaters on Oct. 16, 2015. (Photo by Chris Pizzello/Invision/AP)

Cate-Blanchett-Hat-Jacket-Carol-Costume-horz

Nominacje: Saoirse Ronan(Brooklyn); Jennifer Lawrence(Joy); Cate Blanchett(Carol); Charlotte Rampling(45 lat); Brie Larson(Pokój).

Jeśli chodzi o tą kategorię tutaj mam wrażenie, że niektóre nazwiska pojawiły się tylko i wyłącznie od tak, bo musiało być ich pięć. Możemy wyeliminować Lawrence(będzie zaskoczenie jeśli wygra), Rampling, Blanchett. Wydaję mi się, że jedynym słusznym wyborem w tej kategorii jest Larson, choć nie mogę powiedzieć, że zagrała cholernie dobrze.

Mój typ: Brie Larson(Pokój)

Najlepszy aktor drugoplanowy

WYGRAŁ MARK RYLANCE

NEW YORK, NY - OCTOBER 04: Mark Rylance attends the 53rd New York Film Festival - "Bridge Of Spies" - Arrivals at Alice Tully Hall, Lincoln Center on October 4, 2015 in New York City. (Photo by Nicholas Hunt/Getty Images)

bale-big-short-18032015-13-horz

Nominacje: Sylvester Stallone(Creed); Christian Bale(Big short); Mark Rylance(Most szpiegów); Mark Ruffalo(Spotlight); Tom Hardy(Zjawa).

Kolejna kategoria, gdzie mam jakieś tam wątpliwości kogo wybrać, kto zasłużył swoją rolą. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę Stallone, rola Rocky’ego Balboa zasługuje na nagrodę. Ruffalo jest skazany na względnie dobre drugoplanowe role, z kolei Tom Hardy wydaję się być aktualnie w dobrej formie. Zatem głównie tych trzech panów jest branych pod uwagę.

Mój typ: Tom Hardy(Zjawa)

Najlepsza aktorka drugoplanowa

WYGRAŁA ALICIA VIKANDER

video-the-danish-girl-pixie-featurette-australia-superJumbo

the-danish-girl-alicia-8-vogue-16dec15-pr_b_426x639-horz

Nominacje: Rachel McAdams(Spotlight); Alicia Vikander(Dziewczyna z portretu); Jennifer Jason Leigh(Nienawistna ósemka); Kate Winslet(Steve Jobs); Rooney Mara(Carol).

Jak to jest, że nominacje pierwszoplanowych kobiet są tak beznadziejne, a drugoplanowe są strzałem w dziesiątkę? Kolejna kategoria, w której zastanawiam się kto lepiej wypadł w danej roli. Moją faworytką jest Alicia Vikander, które genialnie odegrała rolę kochającej żony, kobiety zdolnej poświęceń i wyrzeczeń i choć do samego filmu mam wiele zastrzeżeń tak aktorka ta zagrała fenomenalnie to, co jej kazano. Z kolei Rachel McAdams też pokazała, że potrafi.

Mój typ: Alivia Vikander(Dziewczyna z portretu)


No, a teraz przejdźmy do pozostałych nominacji. Przy czym typuje tylko tylko w tych nominacjach, w których czuję, że mogę i powinnam.


Najlepszy reżyser

Zeszłoroczny zwycięzca Alejandro González Iñárritu, a może George Miller za genialnego Mad Max’a?

Mój typ: George Miller

WYGRAŁ: Alejandro González Iñárritu ZJAWA


Najlepszy scenariusz oryginalny

Mój typ: Most szpiegów

WYGRAŁ: SPOTLIGHT


Najlepszy scenariusz adaptowany

Mój typ: Pokój

WYGRAŁ: BIG SHORT


Najlepsza charakteryzacja

WYGRAŁ/Mój typ: Mad Max: na drodze gniewu


Najlepsza muzyka oryginalna

Gwiezdne wojny: przebudzenie mocy

WYGRAŁA: NIENAWISTNA ÓSEMKA


Najlepsza piosenka

Już może wspominałam, ale tak beznadziejny film jak 50 twarzy greya miał genialną ścieżkę dźwiękową.

Mój typ: Earned It

WYGRAŁA  Writing’s on the Wall- SAM SMITH


Najlepsza scenografia

Mój typ: Dziewczyna z portretu

WYGRAŁ: MAD MAX: NA DRODZE GNIEWU


Najlepsze efekty specjalne

Mój typ: Gwiezdne wojny: przebudzenie mocy

WYGRAŁA: EX MACHINA


Najlepsze kostiumy

WYGRAŁ/Mój typ: Mad Max: na drodze gniewu


Najlepsze zdjęcia

WYGRAŁ/Mój typ: Zjawa


Najlepszy długometrażowy film animowany

WYGRAŁ/Mój typ: W głowie się nie mieści


A jakie są wasze typy?