Popularność serialu Vikingowie

Cztery dni nas dzielą od premierowego odcinka czwartego sezonu Wikingów. Idealny czas by wyróżnić to, co sprawia, że popularność tego serialu ciągle wzrasta.

Podobno pierwszy sezon był najsłabszy, podobno bo zdania są podzielone. Fani akcji krzyczą za 2 i 3 sezonem, z kolei fani włosów Ragnara stwierdzą, że pierwszy był tym jedynym normalnym. Jednak na uwadze trzeba mieć to, że Wikingowie to nie serial obyczajowy a dramat historyczny.

vikings

Wikingowie to przede wszystkim przygody dumnego Ragnara Lothbroka, któremu zawsze marzyło się życie mierzone dużymi czynami. Stąd marzenie o szerokich wodach zaczyna być realizowane. Po pierwszym sezonie mogliśmy zauważyć, że słowa Ragnara nigdy nie są rzucane na wiatr, a on sam jest idealnym przykładem walecznego i odważnego wikinga z krwi i kości. Prawdopodobnie już wtedy wyszukiwanie Lothbroka w wikipediach znacznie wzrosło. Wszystko dlatego, że serial w mniejszej lub większej części bazuje na historii. Tak jak miałam okazję już wspomnieć, Wikingowie to serial, który może być traktowany nie jako trwonienie czasu przed ekranem, a jako nauka o historii. Historii, która w jakieś tam części zgadza się z tą jaka miała miejsce w VIII-IX wieku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że twórcy zdecydowali się trzymać bezpiecznej przestrzeni i wielokrotnie wspominali i zapewne wspominać będą, że serial jest jedynie luźną interpretacją historii. W ten sposób chronią się przed rzucaniem błota ze strony historyków, którzy zapewne więcej wiedzą na ten temat. Jednak to nie tylko idealna na pozór fabuła sprawia, że serial jest ciekawy. Całość pod względem wizualnym również jest jedną wielką zaletą produkcji. Twórcy przywiązali dużą wagę do strojów, w jakich występują bohaterowie i choć my sami tradycje i stroje wikingów możemy kojarzyć nieco inaczej to te występujące w serialu mogą wyglądać na najbardziej oczywiste.

vikings_gallery_battles_1-P

Serial pozwala zauroczyć się w widokach skandynawskich gór, jezior. Jak wielu z nas zapragnęło dzięki temu tytułowi udać się w te rejony by podziwiać tą naturę? Jednak tutaj mam pewną niespodziankę, otóż nie trzeba udać się do Norwegi by to podziwiać. Serial bowiem w większości kręcony jest w Irlandii, gdzie tamtejsza przyroda sprzyja zdjęciom do produkcji. Jeśli jesteście ciekawi gdzie powstają wikingowie to odpowiedź jest jedna: Ashford, (Ashford Studios). Przez fakt, ze większość dziś popularnych historycznych produkcji(Gra o tron, Wikingowie, Braveheart, Dynastia Tudorów ..) kręcona jest w Irlandii mówi się, o niej jak o „Europejskim Hollywood”. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego opowieść skandynawskich wojownikach kręcona jest w Irlandii to odpowiedź jest jedna, pieniądze. Kręcenie wszystkiego w Norwegii wybudowałoby potężny budżet, z kolei Irlandia jak się okazuję nie jest na tyle droga stąd większe pieniądze mogą być włożone w detale takie jak wcześniej wspomniane stroje czy wioski, które zostały wybudowane na potrzeby serialu.

vikings (1)

Jeśli więc zastanowić się nad tym, co sprawia, że popularność serialu wciąż wzrasta to jest to ogromna dbałość o szczegóły, nawet te, które wydają się nam za mało istotne. Stroje, fryzury, wioski, łodzie, bronie, tarcze, tradycje, a nawet kondycja poszczególnych bohaterów. Widzimy to na przykładzie braci Ragnara i Rollo, ale również wojowniczki, która była pierwszą żoną Ragnara: Lagerthy. Aktorka wcielająca się w odważną tarczowniczkę to dbająca o swoją kondycję Katheryn Winnick, która ma czarny pas trzeciego stopnia w taekwondo oraz drugiego w karate. Prawdopodobnie to, zaraz oczywiście po urodzie sprawiło, że została wybrana do roli najodważniejszej z skandynawskich kobiet, jakie mamy okazję podziwiać w Wikingach. Każda z postaci ma wyjątkowe cechy, które możemy podziwiać lub nie. Tak jak wcześniej wspominałam Ragnar to urodzony waleczny przywódca, któremu nie straszne są wody. Lagertha to kobieta, która potrafi wyróżnić się nie tylko pod względem urody, ale również waleczności. Rollo wiecznie próbujący wyróżnić się swoją siłą i odwagą brat Ragnara. Floki wiecznie niedoceniony wiking próbujący otrzymać wyróżnienie choć droga, którą idzie zasłana jest zdradami i trupami. Athelstan, człowiek dużej wiary, ale również chęci życia. Bjørn Lothbrok to syn wielkiego przywódcy, który wciąż chce mu dorównać. Wszyscy bohaterowie są idealnie skrojeni pod względem swojej unikalności.

404340_2.1

Bezpośrednio za sukcesem serialu stoi Michael Hirst, który każdy odcinek pisze sam. Zaznaczam to nie bez powodu, tego typu sytuacja jest raczej ewenementem w dzisiejszych serialach. Wielokrotnie w wywiadach podkreśla, że to co tworzy jest na tyle prawdziwe na ile tylko to możliwe. Możemy się z nim zgodzić, a fakt, że stoi za wszystkimi odcinkami sprawia, że czujemy tą prężnie idąca do przodu opowieść jako jedną wielką całość. A nie wyjęte spod innych nożyczek plansze, które czasem mniej lub bardziej do siebie pasują. Jako dowód przywiązania dużej wagi do prawdopodobieństwa tych wszystkich szczegółów, jakie widzimy w serialu możemy wyróżnić pojawiający się w pierwszym sezonie kamień, którego Ragnar użył do nawigowania łodzi. Jak się okazuje jakiś czas temu znaleziono podobny w wraku brytyjskiej łodzi z XVI wieku.

vikings_episode4_gallery_5-P

Jednak Hirst burzy wiele stereotypów na temat wikingów, które wcześniej gdzieś tam mogliśmy posiąść. Miedzy innymi fakt, że wikingowie to z natury brudasy. W serialu zauważyć możemy, że owszem bywali brudni, szczególnie wtedy gdy przelewali krew z innymi narodami, ale ogólnie lubili dbać o wygląd, a przede wszystkim używać czystości i dbałości o wygląd jako magnes na kobiety. Jeśli już o kobietach mowa, to Hirst nie widział problemu by brały udział w bitwach, a w sumie jeśli chodzi o historię nie jest to ani potwierdzone, ani zaprzeczone.

2x01

Pierwszy sezon można zaliczyć do słabszych, ale tylko ze względu na budowanie ciekawości jak i również wiarygodności u widza. W dalszych sezonach zauważyć możemy większą odwagę nie tylko w samych wikingach, ale również u twórców bo wszystko to jest robione z większym rozmachem. A biorąc pod uwagę, że każdy sezon jest lepszy od wcześniejszego to nie mogę się doczekać tego, co przyniesie podwójny czwarty sezon, od którego zapewne zależy to czy będzie kontynuacja. Jedno jest pewne, sam Hirst ma wiele pomysłów na kolejne sezony, a pytany o to odpowiada tylko, że synowie Ragnara mieli o wiele więcej podbojów na swoim koncie, więc jest to historia, którą możemy oglądać przez dobre lata.

vikings-season-4-poster

Na koniec o muzyce, która jest wiecznie niedoceniana jeśli chodzi o element samych Wikingów. A zdecydowanie to muzyka w połączeniu z obsadą, wizualnymi elementami buduję ten niesamowity klimat, który trzyma widza w napięciu przez wszystkie odcinki sezonu. Nawet podczas najbrutalniejszej sceny to muzyka sprawiła, że czuliśmy ciarki. A chyba wiecie o której scenie mowa?

PREMIERA OCZYWIŚCIE NA KANALE HISTORY! 22:00