Syndrom resting bitch face

Resting bitch face to określenie na wiecznie nadęty, nieszczęśliwy i zmęczony wyraz twarzy. Jak się okazuje syndrom resting bitch face nie zawsze oznacza, że ktoś rzeczywiście jest nieszczęśliwy czy też zmęczony.maxresdefault (1)

Najpopularniejszymi osobami, które mogą być genialnymi przykładami syndromu resting bitch face są celebryci Kanye West, Kristen Stewart, Anna Wintour, a nawet Królowa Elżbieta II. Prawdopodobnie nigdy nie pomyślelibyście o tych osobach, jako o tych co mają ze sobą coś wspólnego. O ile resting bitch face można nazwać cechą wspólną.

MTMyNTM3NjM2NjUxODA1MzE1

Naukowcy Jason Rogers i Abbe Macbeth (Noldus Information Technology) wzięli sprawę resting bitch face pod lupę przyglądając się temu syndromowi. Pomocna okazała się aplikacja FaceReader, która jak nazwa wskazuje ma czytać z twarzy, mimiki, a przede wszystkim odkryć emocje towarzyszące danej osobie na zdjęciu. Naukowcy przeanalizowali ponad 10 tysięcy zdjęć dopasowując je do emocji takich jak: szczęście, smutek, gniew, strach, zaskoczenie, wstręt, pogarda a nawet tak zwaną neutralność. Na pięciu procentach tych dopasowanych jako neutralnych odczytano emocje związane z pogardą.

anna-wintour-green-top-reuter

Co jasno oznacza, że resting bitch face nie zawsze oznacza to, na co w pierwszej chwili wpadniemy widząc posiadacza bądź posiadaczkę tej specyficznej mimiki twarzy. Osoby te po prostu mają mniejsze oczy oraz zakrzywione w dół kąciki warg. To właśnie te cechy fizyczne sprawiają, że nasz mózg odczytuje to jako negatywną emocję, którą niby ta dana osoba chce przekazać.

ad20776b448ce5429cc79c6d34c82e8b

Na każdym kroku widzimy dowody, że człowiek w pewnych sytuacjach zachowuje się jak robot, działa na podstawie pewnych schematów, skrótów przez które często podejmuje złe decyzje i wyciąga złe wnioski. Społeczeństwo nadal jest grupowane, człowiek uśmiechnięty jest oceniany jako miły, a poważny jako chłodny i cyniczny. Przy czym jedno z drugiego nie wynika.

„Już od dawna wiem, że jestem postrzegana jako nadęta pinda o wiecznie niezadowolonej i nieuśmiechniętej twarzy. Nie mam na to jednak jakiegokolwiek wpływu. Tak po prostu wyglądam i nie da się tego zmienić” – powiedziała o sobie Kristen Steward w jednym z wywiadów.