11.22.63 Taki powinien być serial

Genialny serial. Zmusza do myślenia, budzi emocje i sprawia, że nie zaśniemy nim nie obejrzymy kolejnego odcinka. 

Nie pamiętam już kiedy ostatnio po obejrzeniu czegokolwiek dana historia, fabuła tak bardzo siedziała mi w głowie. Nie pamiętam już kiedy oglądałam coś tak cudownego, zarówno pod względem wykonania jak i samej historii. Po kolei, dzisiaj krótko o miniserialu(niestety) na podstawie książki Stephena Kinga: Dallas `63.

big_1455227814_image

11.22.63

Jake(James Franco) to mężczyzna, który poznał co to szczęście w życiu, ale również co to smutek. Świeżo po podpisaniu papierów rozwodowych zastaje przyjaciela w nieciekawym stanie. Jak się okazuje Al podróżuje w czasie i chce przekazać mu misję do wykonania właśnie w przeszłości. W jego knajpie znajduję się tajemniczy portal czasowy, dzięki któremu można dostać się do października 1960 roku. Misja jest jasna: uratować Kennedy’ego, bo rzekomo dzięki temu Świat będzie lepszy. Jake chcąc spełnić prośbę przyjaciela przenosi się do przeszłości. Ma tam trzy lata by przeprowadzić śledztwo, co raczej nie jest łatwym zadaniem biorąc pod uwagę, że jest nauczycielem angielskiego. Czy mu się udało? Tego wam nie zdradzę.

stephen-king-discusses-the-remarkable-tv-adaptation-of-his-novel-11-22-63-846408

Po pierwszych minutach nie byłam jakoś pozytywnie nastawiona do tej produkcji. Kolejna podróż w czasie, kolejny efekt motyla-pomyślałam. Jednak z każdymi kolejnymi minutami historia coraz bardziej mnie ciekawiła. A ja po prostu zaangażowałam się i przeżywałam tę przygodę wraz z Jakem. Ten serial może nie jest ideałem, ale jest mu bliski. Posiada wszystkie najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać serial by zaangażować widza. Po pierwsze główny bohater to charakter złożony, nie sposób poznać go od razu, a kolejne odcinki pomagają nam zrozumieć kim naprawdę jest Jake. Historia opiera się na prawdziwych zdarzeniach, Kennedy to postać ważna i niejednokrotnie zwykły Amerykanin czy współczesny historyk zadawał sobie pytanie: co by było gdyby. To samo pytanie zadał sobie Al, zanim stwierdził, że jego zabójstwo było winne całemu złu. Akcja serialu dzieję się w pięknych i kolorowych latach 60, te wszystkie kolorowe samochody i urocze knajpki. Nie wspominając o tych wszystkich niskich cenach.

22

Z pozoru nieważne i nieistotne przedmioty czy sytuacje miały w dalszej części wyjaśnienie. Jak ciekawostka związana z wołowiną w hamburgerach Ala, swoją drogą ciekawy pomysł na biznes. Serial pokazuje, że nie wszystko co jest na dalszym planie zdjęć jest tylko tłem czy po prostu czymś mało istotnym. Jak się okazuję przeoczyłam pierwsze „spotkanie” Jake z jego ukochaną i nie, nie był to ten moment z torebką. Oczywiście, że rzucam jakimiś tam małymi spoilerami. Jestem jeszcze na etapie przeżywania tego wszystkiego związanego z serialem. Chciałabym wam wszystkim polecić ten tytuł by sprawdzić, czy moja fascynacja jest czymś normalnym, a może ja po prostu wyciągam z produkcji więcej niż powinnam.

11.22.63_1.04_the_eyes_of_texas_photo_showdown_with_johnny

Sposób przedstawienia tej powieści nie pozostawia nas z pytaniami na temat tego jak Jake spędzał czas w przeszłości. Serial pokazuje wszystkie poszczególne cele, które składały się na całość misji, misji powstrzymania wydarzenia zabójstwa Kennedy’ego. Oczywiście, że pokazali nam trochę prywaty Jake, bo coś musiał robić przez te trzy lata i to właśnie dzięki temu wszystkiemu to wyszło tak dobrze. Musicie przyznać, że jako nauczyciel sprawdzał się zarówno w 1962 roku jak i 2016 roku. A związek jaki stworzył z Sadie był niesamowity. A podobno różne pokolenia nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Jake przenosząc się do przeszłości nie tylko brał udział w misji uratowania prezydenta, ale przeżył coś niesamowitego.

112263-james-franco-sarah-gadon-image

Aktorzy. Bo o tym też warto wspomnieć przy okazji tego serialu. Zazwyczaj nie oglądamy tych samych aktorów w serialach jak i filmach, bo gdzieś tam utarło się przekonanie, że aktorzy albo grywają w serialach na początku swoich karier, albo grają w serialach tylko i wyłącznie. Szczególnie jeśli chodzi amerykańskie seriale i filmy bo u nas w Polsce to w każdej produkcji widzimy te same twarze, obojętnie czy małe to produkcje czy duże. 11.22.63 to serial, w którym zagrało wielu dobrych aktorów, a jeśli nie dobrych i nam znanych to na pewno urodziwych. W rolę Jake wcielił się popularny(mogę tak napisać) James Franco, nie mam tutaj nic złego do powiedzenia na temat jego gry aktorskiej. Zagrał tak jak powinien, a dodatkowo do twarzy mu było w garniturze i kapeluszu. No właśnie, charakteryzacja wszystkich bohaterów to coś niewątpliwie wspaniałego i mam nadzieję, że wybaczycie mi jeśli tylko tyle o niej powiem. W rolę Ala wcielił się Chris Cooper czyli aktor, którego możemy znać, ale nie musimy. Zdecydowanie będą go kojarzyły osoby, które oglądają filmy z lat 80 czy 90. W rolę Sadie Dunhill wcieliła się Sarah Gadon, kobieta z niezwykle sympatycznym uśmiechem, nie ma co się dziwić, że serialowy Jake od razu zauroczył się w Sadie, obok tak promiennej dziewczyny nie sposób przejść obojętnie. A jeśli już pochwaliłam charakteryzację to warto pochwalić również scenerię i muzykę, nie zapominając o zdjęciach, które były czymś cudownym. To wszystko ze sobą tak idealnie współgrało i to właśnie te wszystkie elementy są odpowiedzialne za sukces.

11-22-63-still

Gdzieś na etapie piątego odcinka pojawiały się w mojej głowie przewidywania dotyczące zakończenia. Nie czytałam jeszcze książki(jeszcze!) więc miałam pole do popisu i kilka gotowych scenariuszów. Jednak żaden się nie sprawdził, zakończenie nie było przewidywalne i to właśnie ono czyni ten serial czymś co powinno być wzorem wykonania serialu. Szczerze tylko się zastanówcie, kiedy oglądaliście jakiś film czy serial, gdzie zakończenie było zaskakujące. Gdzie zakończenie było całkowicie inne niż przypuszczaliście, że będzie. Ja nie pamiętam takiej produkcji. 11.22.63 przenosi nas do niezwykłych czasów, w których możemy zachwalać wszystkie wizualne aspekty Ameryki. Europa w tych czasach nie była tak kolorowa. Serial ten na każdym kroku zmusza nas do myślenia i analiz, czasem nawet musimy po prostu przewinąć, inaczej pewna myśl nie da nam spokoju. Innym razem wywołuje w nas emocje, które trudno pohamować. Znajdźcie mi kogoś, kto nie rozpłakał się w ostatnim tańcu. Nie pierwszy raz żałuję, że serial kończy się na pierwszym sezonie, ale pierwszy raz naprawdę trudno mi się rozstać z bohaterami i historią, którą niewątpliwie będę wspominała przy rozmowach z przyjaciółmi. Bo serial ten dla mnie jest czymś niesamowitym i nie, to nie jest tak, że ja nie widzę w nim wad. Wady są w każdym człowieku, w każdym filmie lecz czasem po prostu przymykamy na nie oko. Tak też jest w tym przypadku. Dallas 63` to serial, który powinien być obejrzany przez każdego. Ta produkcja zdecydowanie jest pewnego rodzaju etapem w tworzeniu seriali.


Zwiastun:

Zamach na Kennedy’ego. Tak by mogliście porównać zdjęcia serialu do tych, które zdarzyły się naprawdę.