Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Ekranizacja sagi o młodym czarodzieju cieszyła i cieszy się popularnością po dzisiejszy dzień. Nic w tym dziwnego, że premiera „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” wzbudza taki entuzjazm wśród potteromaniaków, przecież jest to spin-off tego co kochają.Nikomu więc nie trzeba tłumaczyć, że film nawiązuje do podręcznika, który trafił do rąk Harrego Pottera. Jest to podręcznik Newta Scamandera, postaci którą bliżej można poznać właśnie w tej produkcji. Jednak cała akcja ma miejsce 70 lat przed rozpoczęciem nauki Harrego w Hogwardzie. Więc trzeba się przekonać ile magi ma do zaoferowania zupełnie inny zakątek.

fb-01108a_c7b5fc5fa8

Scamander przybywa do Nowego Jorku w 1926 roku. Jego specyficzny brytyjski akcent i tajemnicza skórzana walizka już na samym początku wywoła duże zamieszanie. Jak się okazało na amerykańskiej ziemi obowiązują inne przepisy dotyczące magi i czarodziei, przez co będzie miał sporo kłopotów.

W roli Scamandera pozytywnie zaskakuje Eddie Redmayne, zdobywca Oscara. Jak widać to tutaj, aktor potrafi bez problemu zagrać milczącego outsidera, który pozwala widzowi poznać nieco inną perspektywę magicznego świata stworzonego przez J.K. Rowling. Jednak jeśli mowa o postaciach, które odpowiadają za dobry odbiór filmu nie ma ich wielu. To znaczy są, lecz nie wyróżniają się tak bardzo jak zwierzęta, których właściwie dotyczy ten film. Jest to zarówno pozytywny jak i negatywny aspekt produkcji, po jakimś czasie gonitwa za charyzmatycznymi zwierzakami jest już nużąca, a fabuła nie dostarczyła aż tak dużo rozwiązań w tej sprawie. Jednak wielkim niedomówieniem byłoby pominięcie innych postaci, przez które można się pośmiać. Przykładowo będzie to ekipa Newtona czyli mugol(a właściwie niemag, bo to tak się tutaj ich nazywa) Kowalski oraz Queenie i Tina, siostry skazane na nudną pracę. Ogólnie jednak, tak jak zostało to wyżej podkreślone, bohaterowie filmowi wypadają blado przez wszystkie te zwierzaki i nawet charyzmatyczny Colin Farrell nie wyłamuje się z tego schematu.

fb-jb-01830_2af877fac5

Łatwo więc stwierdzić, że Rowling wraz z reżyserem Davidem Yatesem nie poświęcili zbyt dużo czasu na sam scenariusz oraz nadanie mu odpowiedniego rytmu a przynajmniej takiego, by te dwie godziny nie były zbyt monotonne. Co jak co, ale film opierający się na ciągłym łapaniu zwierzaków poprzez znane już rozwiązania może być nudny i nawet delikatne smaczki dla fanów Pottera nie ratują filmu w tym przypadku. Jednak właśnie to te nawiązania do poszczególnych przygód Harrego Pottera stoją za tymi wszystkimi brakami jakie można dostrzec w produkcji. Może to zbyt duże przywiązanie do przeszłości będzie bezpośrednią przyczyną mniejszego zainteresowania przygód Scamandera?

fantastic-beasts-movie-trailers-demiguise

Pod względem wizualnym praktycznie nie ma czego się doczepić. Wszystko jest efektowne, magiczne a zarazem bezbłędne jeśli wziąć pod uwagę czas, w którym dzieję się akcja. Efekty specjalne robią wrażenie zarówno w przypadku fantastycznych zwierząt jak również zjawiskami czysto magicznymi. Barwa i różnorodność magiczna może urzec nie tylko potteromaniaka, ale również kogoś kto nie miał wcześniej do czynienia z tym magicznym światem.

villains_fantastic_beasts_and_where_to_find_them-hd

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to film z niewykorzystanym potencjałem. Już przed premierą wróżono mu sukces i to może dlatego jest tak niedopracowany. Jest to świetny pod względem wizualnym obraz magii, który jednocześnie jest już czymś znanym, ale poza tym wprowadza nas w zupełnie inny świat i przede wszystkim kraj. Niestety bogatszy świat poza Hogwardem okazał się mniej interesujący, a przede wszystkim pozbawiony tego wyjątkowego uroku, który zaczarował niejednego nastolatka. Może jednak jest to słuszny krok bo od czasu premiery Harrego Pottera jego fani zdążyli dorosnąć, przynajmniej niektórzy. Mimo wszystko trzeba jasno to przyznać, film jest przeładowany, nie da się pokazać tak dużej cząstki świata przy tak ubogiej fabule. Poza tym jest to ładne i przede wszystkim familijne kino, które bezpośrednio dotyczy magi. Jednak w tym wszystkim zabrakło wcześniej wspominanego czaru.