Nominacje do Oscarów 2017

Możemy już odliczać czas do najważniejszego dnia dla kina jakim jest 89 Gala wręczenia Oscarów 2017.  To już 26 lutego, a tym razem w roli prowadzącego zobaczymy Jimmiego Kimmela.. przyznajcie się kto z was ogląda Jimmy Kimmel Live?

Muszę przyznać, że niektóre nominacje mnie zaskoczyły. Jeszcze nie wiem czy mam to odebrać pozytywnie bo o ile „La La Land” było pewniakiem po Złotych Globach to chyba nikt nie spodziewał się w najważniejszej kategorii ujrzeć „Fences” czy „Ukryte działania”. Może to tylko zagranie będące odpowiedzią na zeszłoroczne pogłoski dotyczących rasistowskich wyborów?

Drugą najważniejszą kategorią są aktorzy pierwszoplanowi. Wśród nich również znajdziemy kilku pewniaków: Denzel Washington, Casey Affleck, młody Andrew Garfield i Ryan Gosling.. Tak, Gosling. Wydaję mi się, że to głównie między ostatnią trójką odbywa się konkurs. Owszem, nie ma wśród nich aktora, który zasługiwałby na nagrodę tak jak zeszłoroczny zwycięzca Leonardo DiCaprio, ale sugerując się dzisiejszymi pogłoskami to bardzo możliwe, że wygra Gosling. „La La Land” to produkcja, która zdobyła aż 14 nominacji, to tyle ile miał „Titanic”. Owszem wtedy DiCaprio choć młody, urokliwy i zagrał dobrze Jacka to nie zdobył nagrody, ale może Gosling będzie miał więcej po prostu-farta?

No i przyszła pora na pierwszoplanowe aktorki. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego kategoria męska jest wyżej od damskiej? W tym roku możemy wyróżnić między innymi Meryl Streep i jej kolejną (chyba 20) nominację do Oscarów. Czy to nie jest jakaś rekordowa liczba? Wydaję mi się, że tak. Wśród nominacji oczywiście Emma Stone za rolę w „La La Land”, ciekawe czy film przyniesie tyle nagród czy to tylko nadzieja, która przyniesie 1-2 statuetki.

To dopiero trzy kategorie, a między nimi jest tylko jeden film, który ma nominację w każdej- „La La Land”. Jak możecie zauważyć by rzucić własnymi prognozami i oglądać Oscary trzeba zobaczyć wiele produkcji. Mam tylko nadzieję, że będą to dobre produkcje i czas ten nie będzie stracony.

Najlepszy aktor drugoplanowy: 

Jeff Bridges „Aż do piekła”

Dev Patel „Lion. Droga do domu”

Lucas Hedges „Manchester by the Sea”

Mahershala Ali „Moonlight”

Michael Shannon „Zwierzęta nocy”

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Viola Davis „Fences”

Nicole Kidman „Lion. Droga do domu”

Michelle Williams „Manchester by the Sea”

Naomie Harris „Moonlight”

Octavia Spencer „Ukryte działania”

Najlepszy reżyser:

Jak dla mnie jest to również jedna z ważniejszych kategorii. Mamy tutaj wielu utalentowanych reżyserów..Damien Chazelle odpowiedzialny za „La La Land” ma na swoim koncie świetny debiut w postaci „Whiplash”, który dwa lata temu był jednym z tych filmów, o których sie tak wiele mówi. Denis Villeneuve również zrobił coś niesamowitego bo „Nowy początek” to nie byle jaki film, jego złożoność.. nie da się tego od tak opisać. No i mamy jeszcze Mela Gibsona, który wyreżyserował wspaniały film „Przełęcz ocalonych”

Damien Chazelle „La La Land”

Kenneth Lonergan „Manchester by the Sea”

Barry Jenkins „Moonlight”

Denis Villeneuve „Nowy początek”

Mel Gibson „Przełęcz ocalonych”

Najlepszy scenariusz oryginalny: 

20th Century Women -Mike Mills

Aż do piekła -Taylor Sheridan

La La Land -Damien Chazelle

Lobster -Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou

Manchester by the Sea -Kenneth Lonergan

Nie mam zamiaru wymieniać każdej kategorii i poszczególnych nominacji. Jak dobrze wiecie, nie czuję się dobrze pisząc o czymś o czym kompletnie nie mam pojęcia. Więc w następnym wpisie związanym z Oscarami nie zobaczycie wszystkich tak jak to macie okazję zobaczyć już na samej Gali. Skupimy się na kategoriach najważniejszych czyli tych wymienionych teraz przeze mnie, następnie przejdziemy do kostiumów, filmów animowanych, efektów specjalnych.. Nie zabraknie piosenek, muzyki oryginalnej czy charakteryzacji. A teraz przepraszam bo muszę nadrabiać pewne tytuły jak nie w kinie to niestety tam gdzie to możliwe.