Dwa tygodnie do Oscarów 2018

Oscary 2018. W tym roku wyjątkowo późno, ale oto jest pierwszy post związany z świętem kina. Tym najważniejszym bo rozdaniem Oscarów 2018. Jak co roku musimy przygotować się na mniej lub bardziej śmieszne żarty – żarciki. Przede wszystkim jednak musimy przygotować się pod kątem filmowym i obejrzeć wszystko co zostało nominowane. Oczywiście wszystko to, co nasz interesuje. Z roku na rok uszczuplam moją listę, ale jednocześnie moje typowanie jest bardziej przemyślane. Na dniach pojawią się również recenzje, nieco inne niż do tej pory. No to ruszamy:

Najlepszy film

Mamy tutaj 9 różnych filmów. Zdecydowanie dla mnie największym zaskoczeniem jest produkcja „Uciekaj!” oczywiście takim pozytywnym zaskoczeniem. Jest to zdecydowanie coś innego.. ale nominowane w tej kategorii tak o. Bo bądźmy szczerzy, nie ma najmniejszych szans. Na chwilę obecną moim numerem jeden jest film „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, który pokazuje stratę i smutek z nieco innej perspektywy. No i jest to typowe Oscarowe kino.

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Daniel Kaluuya(Uciekaj!), Denzel Washington(Roman J. Israel, Esq.), Gary Oldman(Czas mroku), Daniel Day-Lewis(Nić widmo), Timothée Chalamet(Tamte dni, tamte noce)

Zawsze mnie zastanawiało, czemu aktor pierwszoplanowy jest ważniejszy od pierwszoplanowej aktorki.. Jednak to nie jest dyskusja na dziś. Pięciu dobrych aktorów. Kilku z nich miało okazję trzymać w rękach statuetkę, a jeden z nich wydaję się być ulubieńcem Akademii – Denzel Washington. Timothée Chalamet jest najmłodszy w tym gronie. Trzymam za niego kciuki, ale jednocześnie za Daniela Kaluuya.

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Meryl Streep(Czwarta władza), Margot Robbie(Jestem najlepsza. Ja, Tonya), Sally Hawkins(Kształt wody), Saoirse Ronan(Lady Bird), Frances McDormand(Trzy billboardy za Ebbing, Missouri)

Dawno już nie było tak mocnych pozycji w tej kategorii. Jednak wyjątkowo prawidłowo w tym zestawieniu znalazła się Frances McDormand, która praktycznie Oscara już trzyma w rękach.

Najlepszy aktor drugoplanowy

Richard Jenkins(Kształt wody), Sam Rockwell( Trzy billboardy za Ebbing, Missouri), Willem Dafoe(The Florida Project), Woody Harrelson(Trzy billboardy za Ebbing, Missouri), Christopher Plummer(Wszystkie pieniądze świata)

W tej kategorii jest wyjątkowa rywalizacja. Wszystko za sprawą filmu „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” i naprawdę dobrej gry aktorskiej. Sam Rockwell i Woody Harrelson, mają ogromną szansę wygrać statuetkę dla dobrej produkcji. Nie możemy jednak zapomnieć o pozostałych: Christopher Plummer, Richard Jenkins i Willem Dafoe.

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Allison Janney(Jestem najlepsza. Ja, Tonya), Laurie Metcalf(Lady Bird), Mary J. Blige(Mudbound), Octavia Spencer(Kształt wody), Lesley Manville(Nić widmo)

Pięć kobiet i tylko jedna nagroda. Octavia wydaje się być tą, która wygra.. jak będzie w rzeczywistości?

Najlepszy reżyser

Guillermo del Toro, Christopher Nolan, Greta Gerwig, Paul Thomas Anderson, Jordan Peele

Mocna rywalizacja z Nolanem na czele, jednak czy Dunkierka przyniesie mu to szczęście? Mogliście zauważyć moje zauroczenie filmem Uciekaj! więc nie zaskoczy was to, że kibicuje Jordanowi Peele.. Pierwsza nominacja i pierwsza wygrana? To będzie coś niesamowitego.

Najlepszy scenariusz oryginalny

I tak cię kocham; Kształt wody; Lady Bird; Trzy billboardy za Ebbing, Missouri; Uciekaj!

Głupio mi ciągle podkreślać jedną produkcję. Jednak w tej kategorii mam dwie, którym życzę statuetki.. Możecie się domyślić jakie?

Najlepszy scenariusz adaptowany

Disaster Artist; Gra o wszystko; Logan: Wolverine; Mudbound; Tamte dni, tamte noce

Tu zdecydowanie na prowadzeniu jest scenariusz do filmu pt. „Tamte dni, tamte noce”, ale tuż za nim jest biografia „Disaster Artist”. Zabawnie będzie, jak to Logan wygra..

Najlepsza charakteryzacja i fryzury

Cudowny chłopak; Czas mroku; Powiernik królowej

Najlepsza piosenka

Najluźniejsza z kategorii, przynajmniej tak wydawać się można. Jednak jak to trzeba w takich sytuacjach mówić.. nic bardziej mylnego!

Wszystkie te utwory mają w sobie coś wspaniałego..